Danska offentliganställda varslar om konflikt den 4 april – arbetsgivarna hotar med lockout
Förhandlingarna om nya avtal för de omkring 750 000 offentligt anställda i Danmark kärvar. Nu hotar den fackliga förhandlingsorganisationen Forhandlingsfællesskabet med konflikt från den 4 april. Det framgår av ett pressmeddelande. Alla fackföreningarna för offentligt anställda har beslutat att ta ut mellan 10 och 15 procent av medlemmarna i strejk. Kommunerna hotar med lockout som motåtgärd.
”Det går bra för Danmark. Bruttonationalprodukten slår nya rekord under 2018. Krisen är över. Vi kräver ingen lönefest men vi menar att tiden är inne för att säkra ett framsteg för reallönerna för alla danska löntagare” skriver Forhandlingsfællesskabets ordförande Anders Bondo Christensen i ett pressmeddelande.
Enligt Politiken har alla fackföreningar för offentliganställda beslut om att ta ut mellan 10 och 15 procent av medlemmarna i strejk från den 4 april. Med omkring 750 000 offentliganställda betyder det att det kan bli en storkonflikt. Fackföreningen FOA skriver i ett pressmeddelande att de har tagit ut 16 000 anställda till strejken. Fackföreningen Akademikerne med många statsanställda medlemmar uppger att de tagit ut 6 000 medlemmar till en kommande strejk.
Nu inväntas reaktionerna från arbetsgivarna inom stat, regioner och kommuner. Kommunernas Landsforenings chefsförhandlare Michael Ziegler uppger till Ritzau att de har en lockoutpolitik som innebär att när fackföreningarna varslar om strejk så varslar de om lockout.
De omkring 750 000 offentligt anställda i Danmark kräver högre löner, betald lunchpaus och ett arbetstidsavtal för lärarna. Men förhandlingarna har gått trögt. I snabb takt har avtalsförhandlingarna kärvat till. I fredags bröt förhandlingarna för de statsanställda samman och i måndag hände samma sak för förhandlingarna för de kommunanställda. På tisdagen fortsatte det med sammanbrott i förhandlingarna för de regionanställda. I veckan kallades parterna till Forligsinstitutionen i ett försök att utforma en kompromiss. Det lyckades inte.
Enligt uppgifter som Politiken tagit del av skiljer det 1,5 procent mellan fackets och de statliga arbetsgivarnas lönebud, vilket motsvarar en kostnad på mer än 1,3 miljarder danska kronor. De statsanställda kräver en löneökning på 8,2 procent under tre år medan deras arbetsgivare, Moderniseringsstyrelsen, har erbjudet en lönestigning på 6,7 procent.
Senast det var en stor konflikt var 2013 då lärare lockoutades (bilden ovan) och där den danska regeringen till slut tvingades ingripa. (News Øresund)