Stockholms ekonomiska tillväxt bromsar in

Ekonomin tappar farten i Stockholms län. Foto: News Øresund

Ekonomin i Stockholms län börjar tappa farten. Tillväxten är den lägsta på tre år konstaterar Stockholms Handelskammare i sin konjunkturindikator för andra kvartalet 2016.

Konjunkturindikatorn för andra kvartalet 2016 har minskat från 101,8 till 100,7. Trots avmattningen uppges dock ekonomin fortfarande vara starkare än normalt.
– Det är lite oroväckande att tillväxtmotorn Stockholm kyls av. Företagen är något mer pessimistiska och hushållen fortsätter att vara försiktiga. Stockholmsekonomins akilleshäl är arbetskraftsbristen som fortsätter att skapa rekryteringsproblem för företagen. Inte minst de snabbväxande IT-företagen har stora problem att hitta rätt arbetskraft, säger Stockholms Handelskammares chefekonom Andras Hatzigeorgiou i en kommentar.

Sysselsättningen fortsätter dock att öka i Stockholms län och de sektorer som utvecklas bäst uppges vara handel, bygg och IT. Samtidigt finns det ökande problem med arbetskraftsbrist som dämpar tillväxten och det rör främst IT-branchen följt av byggindustrin samt handel med motorfordon. (News Øresund)