Ny gemensam nordisk turistsatsning på Kina

De nordiska länderna har gått samman för att locka kinesiska turister mellan 26 och 35 år. Foto: News Øresund – Johan Wessman

Sverige satsar tillsammans med Norge, Danmark och Finland på att locka fler unga kineser till Norden. En kampanj på sociala medier, som fått ekonomiskt bidrag från Nordiska Rådet, ska rikta sig till unga par i åldern 26-35 från Shanghai, Beijing och Guangdong.

Kineserna resar ofta runt i hela Norden och besöker de fyra huvudstäderna och de norska fjordarna under en och samma resa. Därför är det en fördel att marknadsföra sig som en destination. Dessutom är det ekonomiskt fördelaktigt.

”Tillsammans får vi större genomslagskraft på den kinesiska marknaden. Ingen av oss hade haft möjlighet att genomföra en sådan online-kampanj riktad mot användarna om vi skulle ha gjort det var och en för sig”, säger Flemming Bruhn, direktör för  Visit Denmark, i en kommentar.

Kampanjen började den 25 augusti och haft mer än 14 miljoner exponeringar, enligt Visit Denmark. (News Øresund)