Från studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm

Hans diplomatiska karriär inleddes som studentmedarbetare på danska Udenrigsministeriet och gick via ambassadörsposter i Strasbourg, Madrid och Bryssel till Stockholm där han den 11 september i år överlämna sina kreditbrev till kungen. Jens Kisling är Danmarks nya ambassadör i Sverige med uppdrag att ytterligare stärka samarbetet mellan länderna.

Text: Johan Wessman/News Øresund

Hur ser du på samarbetet mellan Danmark och Sverige i dag och i framtiden?

– Samarbetet mellan Danmark och Sverige är tätare än någonsin, och med utgångspunkt i gemensamma nordiska värderingar möter vi både inhemska och internationella utmaningar på samma sätt. Under 2022 kunde vi markera 400-årsjubileet för de diplomatiska förbindelserna mellan Danmark och Sverige, och relationen har sedan dess blivit ännu starkare genom ett nära samarbete i många internationella och regionala forum, däribland FN, EU, Nordiska ministerrådet, Östersjörådet och Nato.

– Handeln mellan Danmark och Sverige är mycket omfattande över sektorsgränserna, och våra länder är bland varandras största handelspartners.

– Det finns en vilja hos både Danmark och Sverige att stärka handeln och samarbetet inom områden som försvar, säkerhet, motståndskraft och beredskap, konkurrenskraft, forskning och grön omställning. Danmark och Sverige kommer också fortsatt att samarbeta nära för att bekämpa gränsöverskridande organiserad kriminalitet. Den nära relationen underströks också av det danska kungaparets första statsbesök, som gick till Sverige år 2024. Och år 2025 firar vi Öresundsbrons 25-årsjubileum.

Vilka frågor vill du prioritera som ambassadör i Sverige?

– Jag kommer att arbeta för att utveckla och stärka det redan nära och breda samarbetet mellan Danmark och Sverige. Det gäller på alla områden – politiskt, handelsmässigt och kulturellt. En central prioritet för mig är också att vi som ambassad ger god hjälp och bistånd till danska medborgare i Sverige.

Berätta om din egen bakgrund som diplomat.

– Jag började som studentmedarbetare i Udenrigsministeriet och blev senare utsänd till flera olika ambassader runt om i Europa. Jag har varit ambassadör i Strasbourg, Madrid och Bryssel, där jag också personligen har upplevt det unika samarbetet som Danmark och Sverige har i internationella och regionala forum.
(News Øresund)

Intervjun har ursprungligen publicerats i Øresundsinstituttets analys av samarbetet över Öresund – State of the Region.